- Genesee Valley BOCES
- Enrichment
- PageTurners
- Chapter Two
Professional Learning Services
Page Navigation
- Professional Learning Services
- Distance Learning
-
Enrichment
- Close Up
- Interscholastic Competition in English (ICE)
- Academic Challenge Bowl
- Brainstormers
- Chess Competition
- Interscholastic Math Competition
- Literary Contest
- Mock Trials
- Odyssey of the Mind
- On-The-Go
- PageTurners
- Regional Program of Excellence (RPE)
- Scholastic Bowl
- Shared Assembly
- StarLab
- TheatreWorks
- Tickets
- Visiting Experts
- Writers In Residence
- Write It!
- Homeschool Monitoring
- Library Media Services
- Model Schools
- School Improvement
- School Library System
- Student Support Services Center
2023-2024 PageTurners Chapter 2 Book List
-
Fall:
Lost in the Amazon by Tod Olson, non-fiction
Starfish by Lisa Fipps, novel in verse
Play Like a Girl: A Graphic Memoir by Misty Wilson, non-fiction
Spy School by Stuart Gibbs, mystery
Posted by John David Anderson, realistic fiction
Zane and the Hurricane: A Story of Katrina by Rodman Philbrick, historical fiction
Peak by Roland Smith, sports fiction
Emerald Atlas by John Stephens, fantasy
Alone by Megan E. Freeman, novel in verse
Spring:
Guts by Gary Paulsen, non-fiction
Odder by Katherine Applegate, novel in verse
Invisible by Christina Diaz Gonzalez, realistic fiction
As Brave As You by Jason Reynolds, realistic fiction
Beyond the Bright Sea by Lauren Wolk, historical fiction
The Girl Who Threw Butterflies by Mick Cochrane, sports fiction
Fablehaven by Brandon Mull, fantasy
Linked by Gordon Korman, mystery
Two Degrees by Alan Gratz, adventure
2023-2024 PageTurners Chapter 2 Schedule
-
All competitions are from 9:30-11:30 a.m.
North (Alexander, Batavia, Lockport, Oakfield-Alabama): Fall - December 4 at Alexander High School Auditorium, Spring - March 5 at Batavia Middle School Auditorium
West (Letchworth, Pavilion, Perry, Warsaw, Wyoming): Fall - December 5 at Pavilion High School Auditorium, Spring - March 4 at Letchworth Auditorium
Central (Avon, Byron-Bergen, Caledonia-Mumford, York): Fall - December 7 at Caledonia-Mumford High School Auditorium, Spring - March 8 at Avon Middle School Auditorium
South (Geneseo, Keshequa, Livonia, Wayland-Cohocton): Fall - December 8 at Keshequa Auditorium, Spring - March 7 at Livonia Connell Building Auditorium
Regional Finals: March 25 at LeRoy, Wolcott Street School Auditorium